Szerzői útmutató a kéziratok elkészítéséhez és beküldéséhez, tájékoztató a közlést megelőző bírálati folyamatról
Kéziratok beküldése
Az Irodalomtörténeti Közlemények
(ItK, alapítva: 1891) szerkesztősége örömmel várja a magyar irodalomtörténeti kutatások friss eredményeit bemutató, máshol még nem közölt tanulmányokat.
A tanulmányokat a folyóirat hivatalos e-mail címére és a felelős szerkesztő e-mail címére kérjük egyidejűleg megküldeni: itk@abtk.hu; Draskoczy.Eszter@abtk.hu.
A folyóirat kizárólag eredeti, máshol nem publikált tanulmányokat közöl. A benyújtás ténye annak kinyilvánítását jelenti, hogy az írás másutt még nem jelent meg, s a szerző kötelezettséget vállal arra, hogy az elbírálás időtartama alatt azt más folyóirathoz vagy publikációs fórumhoz nem nyújtja be.
Közlési feltételek, bírálati eljárás
A beérkezett kéziratok közléséről két pályatárs névtelen lektori véleménye alapján a szerkesztőbizottság dönt. A szerkesztőbizottságnak legalább egy, lehetőség szerint több, korszak és tárgyterület szerint hozzáértő tagja maga is megismeri és referensként nyomon követi a tanulmányt. A szerkesztőbizottság minden kéziratot egyenkénti, érdemi megbeszélésnek vet alá.
A bírálati eljárás a kézirat beérkezésétől számítva mintegy két hónapnyi időtartamot vesz igénybe. Ez idő alatt a kézirat elfogadásáról nem tudunk tájékoztatást adni vagy nyilatkozatot tenni.
Az elbírálást követően, de az olvasószerkesztői és a tördelői munkák megkezdése előtt a szerzőt haladéktalanul értesítjük. Ekkor, egy alkalommal a szerzőnek lehetősége nyílik a szerzői fájlt frissített tartalmúra cserélni, az adatok és a hivatkozások aktualizálásával, további kisebb tartalmi frissítésekkel és beavatkozásokkal. A végleges szerzői fájl birtokában megkezdett olvasószerkesztés során vagy azt követően új fájl benyújtására, a benyújtott fájl cseréjére már nincs lehetőség. Az esetleges javításokat, csekély mértékű és már csakis technikai jellegű módosításokat a korrektúraforduló során van mód jelezni, s azokat a szerző által elvégzett korrektúra nyomán vezetjük át a tördelt változatban.
A kéziratok elkészítése, technológiai minimumfeltételek
- Szerzőink honlapunkon részletes tájékoztatót
találnak számítógépes kéziratuk elkészítéséhez és igényes formai kivitelezéséhez.
- A hivatkozott szövegek és a szakirodalmi tételek (kizárólag lábjegyzetek, szöveg végi bibliográfia nélkül) címleírásait az Irodalomtudományi Intézet minden kiadványára érvényes szabályzat
szerint kell elkészíteni. A szabályzat a Chicago Manual of Style rendszerén alapul, és csupán a magyar nyelvi sajátosságok és tipográfiai konvenciók eltérései miatt szükséges pontosításokat és egyértelműsítéseket tartalmazza. Ez azt jelenti, hogy az intézeti szabvány követése szükséges, de nem elégséges feltétele a megfelelően gondos kézirat elkészítésének. Vagy másként fogalmazva: a
Chicago
összes, az intézeti szabványban nem megismételt és nem részletezett előírása követendő, az ott előadott részletes szabályozásnak megfelelően. (Ha ez rossz hír, sajnos akkor is igaz: nem lehet a
Chicagónak megfelelő kéziratot készíteni a Chicago
ismerete nélkül.)
- Nem kérjük, de határozottan javasoljuk szerzőinknek olyan bibliográfiai szoftver használatát, amely írásuk dokumentációját a szabványnak messzemenően megfelelve, pillanatok alatt, automatikusan elkészíti. Tapasztalatainkat megosztva szívesen adunk tanácsot a szoftver kiválasztásához és beállításához. (Az Irodalomtudományi Intézet munkatársai számára a bibliográfiai szoftver használata már munkaköri kötelezettség.)
- 2022-től a recenziók is lábjegyzetelhetők. Továbbra is a főszövegben, sorközi hivatkozásként kell viszont megadni a recenzeált mű lapszámait, például: „idézett szöveg” (45).
- Minden szerzőnknek ORCID azonosítóval kell rendelkeznie, amelyet írása élén feltüntetünk. Az ORCID egyedi digitális azonosítást biztosít a közlemények szerzői számára hazai és nemzetközi viszonylatban. Az azonosító csak a szerző által személyesen, gyors, egyszerű és ingyenes regisztrációval szerezhető meg a https://orcid.org/
címen.
- A tanulmányok kézirata mellé rövid összefoglalót kérünk angol és magyar nyelven, illetve öt angol és öt magyar nyelvű kulcsszó megadását. A szinopszis terjedelme ne haladja meg az 1000 karaktert. Recenziókhoz és a Krónika
rovat anyagaihoz (nekrológ, megemlékezés, tudósítás stb.) nem kérünk összefoglalót.
- A kézirat élén szükséges feltüntetni a szerző e-mail elérhetőségét, amely lehetőség szerint az intézményi affiliációjához kapcsolódó (hivatalos) címe legyen. A címet nem tesszük közzé nyilvánosan, de a kapcsolattartáshoz elengedhetetlen. Az elfogadott tanulmányok szerzőitől érvényes postacímet is kérünk, amelyre a tiszteletpéldányt eljuttathatjuk.
Köszönjük, hogy gondosan előkészített kéziratával hozzájárul az irodalomtudomány professzionális művelésének episztemikus magabiztosságához, önmaga és kollégái tekintélyének és elismertségének növeléséhez!
ItK
H-1118 Budapest, Ménesi út 11–13. ● Tel.: +36 1 279-2760
itk@abtk.hu ●
Impresszum
Minden jog fenntartva © Irodalomtörténeti Közlemények 1997–2023